Evren Nasıl İşler
(How the Universe Works)
38416
(19)
(6) (8) (19)

Belgesel Hakkında
9.0
belgesel afiş
VİZYON TARİHİ

2010 -

İsim: Evren Nasıl İşler / How the Universe Works
1.Sezon: 1-Büyük Patlama 2-Kara Delikler 3-Galaksiler 4-Yıldızlar 5-Süper Novalar 6-Olağanüstü Gezegenler 7-Solar Sistemler 8-Aylar
2.Sezon: 1-Volkanlar 2-Yaratılış Rüzgarları 3-Cehennem Gezegenleri 4-Büyük Fişekler 5-Aşırı Yörüngeler 6-Kuyruklular 7-Astroidsler 8-Dünyanın Doğuşu
3.Sezon: 1-Güneş 2-Evrenin Sonu 3-Jüpiter 4-Birinci İkinci 5-Satürn 6-Yok Olma 7-Samanyolu 8-Yıldız Adam 9-İkinci Dünyayı Aramak
Yapım: Discovery Channel
Konu: Evren nasıl yoktan var oldu? Bugün bildiğimiz atom parçacığından da ufak bir nokta olarak başlayıp günümüzdeki uçsuz bucaksız enginliğe varan gelişimi birlikte izleyelim.

 

Yorum Yap

19 Yorum Yapılmış

 1. Nilüfer dedi ki:

  Bu belgeseller inanılmaz derecede güzel. Sanırım hepimizin gizli ümidi yaşanabilecek yeni dünyalar bulabilmek. 2 milyar ışık yılı uzaklıkta bir gezegen bile keşfetsek umutlanıyoruz.

 2. Halil dedi ki:

  Büyük patlamadan önce hiçbir şey yoktu kısmına sadece bildiğimiz kadarıyla hiçbir şey yoktu olarak söylenmesi daha doğru olurdu diye düşünüyorum. Çünkü bilim böyle şeylere biraz şüpheci bakar. Şuan var olan hiçbir şey yoktu da denebilir buna. Ama büyük patlama öncesi bir hiçlikti demek saçma bence.

 3. yusuf dedi ki:

  bilim ile insanlar arasındaki hak ve hukuk kurallarını tayin edemezsin. bu nedenle din aklın olmazsa olmazıdır

 4. Can dedi ki:

  Yeni bölümler hangi gün saat kaçta çıkıyor çok izlemek istiyorum ama hiç bulamiyorum bir el atın lütfen

 5. kerim dedi ki:

  Evrende bilinen en karmaşık yapı beyindir. beyni çalıştırmak ise evrendeki en karmaşık en zahmetli iştir. bilim yapmak için binlerce kitap okuman gerekir. fakat inanman için sadece kutsal olduğu varsayılan kitabı okuman yeterlidir . hatta okuman bile gerekmez inanman yeterlidir. herşeyi ol diyince olduracak kadar kudretli bir yaratıcı kendisine tapınması için bakteriler yaratıp onları kısıtlamak zora koşmak gibi gereksiz eylemlerde bulunmaz. bu insan canlısının klasik demode hayat algısına göre bir anlayış olur. eğer biz yaşadığımız ortamı bir grafik similasyonunun içine aktarırsak, bu bizim yaratıcı olduğumuz anlamınamı gelir? ya peki similasyonun içinde yarattığımız bilinçlerde bir similasyon yaratırsa. ya peki bizi bir similasyonda yaratan yaratıcının yaşadığı similasyonu kim yarattı. yani ezeliyet ve ebediyet smilasyonunuda birinin yaratmış olması gerekir:) buradanda anlayacağımız gibi inanç kolay olan versiyondur. her türlü soruya cevabın yaratıcı ol dedi oldu olur. bu durumda bilim yapmaya da gerek olmaz. çünki senden kendisine yaltaklanman karşılığında sonsuza kadar içki sex vaadinde bulunan bir tanrının ilmini araştırmaya ne gerek varki? üzümü ye bağını sorma:) ve sonuç olarak ne olursun.. ortadoğu.. bilim yapmaktansa birbirinin kafasını keserek kısa yoldan huriler alemine bileti alırsın:) inanç yozluktur. bilim ise hakikat..

 6. demir dedi ki:

  H2O gaz değil sıvıdır.H ve O ayrı ayrı gazdır.ayrıca tapmak işin en kolayı demişin.oysa tapmak işin en zoru.yaratıcının istediği gibi yaşayıp kendini kısıtlamak mı kolay yoksa yok olup gideceğiz deyip keyfince yaşamak mı?
  yaratıcı yarattığı sistemden bağımsızdır.mesela şu yaşadığımız hayatı birebir yazılım ve grafik olarak bilgisayar ortamına aktarsak (yani yaşadığımız hayatın bilgisayarda simülasyonunu yapsak) o simulasyona kendimizce kurallar koysak. koyduğumuz o kurallar bizi ne kadar bağlar.hiç.çünkü biz o sistemin dışındayız.o sistemi şekillendiren biziz.işte böyle yaratıcı da bizim sistemden münezzehtir.
  yine matematik sorusu hazırlayanlar öğrencilerin nerede işlem hatası yapabileceklerini bilir ve o hatayı yaptığı zaman varacağı sonucu şıkların birine yazarlar..kuvvetli çeldirici olarak.yaratıcıya göre biz de sınavdayız.tefekkür ederken işlem hatası yapmayın yoksa yanlış şıkkı işaretlersiniz.

 7. serkan dedi ki:

  Evet her patlama kaos meydana getirir fakat her kaosun ardından tekrar düzen oluşur. uzayda hiçbir madde kaybolmaz şekil değiştirir. Ayrıca büyük patlama sonrası harika bir ihali düzen oluştu hadi tapalım demek işin en kolayı… dini inançları olanlarla bir işim yok umurumda da değil ancak şunu bilmelisin ki büyük patlama sonrası düzeni sağlayan şey karanlık enerji ve karanlık madde… haaa bu arada dinlerin bile ön göremediği bir çok gizemli olay var ki bir çoğu çözülürken bir çoğu için de araştırmalar devam ediyor… uzun lafın kısası biz ne şanslı bir gezegenmişiz ki bir tek bizde tanrı ve din kavramı var. akıldan bahsediyorsun ya dostum (Beyin hareketleri tespit ve kontrol edilebilmektedir) sana daha basit bir örnek vereyim içtiğin su ne kadar mucizevi değiş mi? aslında gaz içtiğinin farkındamısın? yani H2O şimdi bak allahın işine diyeceksin ben de seninle tartışmayı kesicem…

  • A dedi ki:

   büyük patlama sonucu düzeni sağlayan şey karanlık madddeymiş. Peki karanlık madde hakkında ne biliyorsun, ne anlatabilirsin? Bu yola ömür harcayan adamlar bile mahiyetini bilmedikleri için karanlık madde demiş bırakmışlar. Dinlerin bile öngöremediği diyorsun. Sen dinleri uydurma bir şey mi sandın? Muharref ve batıl dinlere lafım yok, onlar öngöremez ve saçmalar çünkü her birinde aciz insanın müdahalesi var. Ama son din İslam için böyle konuşamayız. O Allah’ımızdan inme bir dindir, bir insanın müdahalesi söz konusu değildir öyleyse bu dinin öngöremediği, bu dini aciz bırakacak hiçbir şey yoktur olmayacaktır. Hani demişsin ya tapınmak diye, işte Biz böyle bir dine tapıyoruz dostum. Müslümanları farklı kılan kusursuz bir dine tabi olmaları, her sorunun cevabını akıl almasa bile cevapların o dinde olduğunu bilmeleri ve bundan zerre kadar süphe etmemeleridir. Demişsin ya, tapınmak en kolayı. Evet dostum, zira “Din kolaylıktır” buyuruluyor hadisi şerifte. Neden Cehenneme gitmek için kendimizi zorlayalım? Zira namazıyla, abdestiyle, orucuyla Cennet bedava; içkisiyle, zinasıyla, kumarıyla Cehennem parayla. Rabbimiz bizi seviyor, O’na hainlik etmeyelim dostum.

 8. ... dedi ki:

  Hala Yaraticiya laf yapma derdindesiniz. Sen aklini gorebiliyor musun da sadece duyu organlarina guveneceksin diyorsun. Madem aklini goremiyorsun sen kendine git ben akilsizim de olaydan siyril.. Ayrica su olayin uzerine basmadan gecemeyecem. Dunyada gordugun tum patlamalar hep yikim olusturmustur degil mi? Kendinr sor bir bakalim hic patlatildiktan sonra yanyana duzenli birsey gelmismi? Hicbir patlama bir dusen olusturmamisken Evrenin en buyuk patlamasi nasil olurda daha buyuk bir duzensizlik ortaya koymasi gerekirken nasil olurda ortada bu kadar duzenli bir sistem var. Farkinfaysaniz herseyin bir orani var. Geometri matematik bir bakima bu evrenin dili. Butun bunlar ortadayken siz hala Allahin varligini inkar ediyorsunuz ya Allah sizi de bizi ee hidayete erdirsin arkadaslar. Insallah birgun hereeyi anlarsiniz..

 9. necdet dedi ki:

  go to vk.com uyarısı var… daha once izlemistim tekrar izlemek istiyorum. Site yöneticisinin bilgisine…

  Simdiden teşekkürler…

 10. Loosekanarya dedi ki:

  Super Bunlara Herzaman İlgim Vardı

 11. Andromeda dedi ki:

  Bir hiçten yaratılmış olmak sanırım en heyecan verici olan kısmıydı, yaratılış öyküsünün.

 12. Birisi dedi ki:

  Ah keşke bir süper nova olsamda patlasam.

 13. musa dedi ki:

  ben çok meraklıyım böle şeylere belki kız arkadaşım olsa hiç umrumda olmaz kimse düşünmüyuor böle şeyleri

  • erol dedi ki:

   bilimi sev kardeşim.cogunluk olma din,gelenek görenek,toplumm baskısıı bikenara at bilime ilgi duy.

   gerçekler orada,gözünle gördüklerin,hurafeler yalanlar degil

   • burak dedi ki:

    Gözüne bu kadar güvenme. Onun da bir sınırı var. Bilimin olduğu gibi. Ölümden sonrasına, bu hayatın anlamına çözümün yoksa din hakkında konuşma.

    • quasar dedi ki:

     burak peki sen gözünle gördünmü öldükten sonraki dünyayıda konusuyorsun…!şu evrende başı boş bir şekilde ilerliyorsun bir yaratıcı olsa dahi üfleyip patlatmış kendi haline bırakmış…kim kime dum duma yaşıyoruz

     • A dedi ki:

      ne demek üfleyip bırakmış ağzından çıkanı kulağın duyuyor mu? dum duma yaşıyormuşuz, sen evrendeki her bir maddenin her an yeniden yaratıldığını biliyor musun? Maddenin sürekli olduğu kanıtlandı, lisede de mi okumadın kuantum teorisini? Yaratıcın seni bıraksaydı şu an yok olmuştun, toz olmuştun. Lütfen kafandaki Yaratıcı modeli Hristiyanlarda olduğu gibi, “evreni yarattı kendi haline bıraktı, bir şeye müdahale etmiyor” şeklinde olmasın kardeşim, bu insanı dinden imandan eder. Rabbimiz her an yaratma halindedir ve her şeyden haberdardır. Evrende olup biten her şey O’nun “OL” emrinde saklıdır.

 14. magnetar dedi ki:

  Çok güzel bir belgesel.

TWITTER | FACEBOOK