Evrenin Harikaları 1.Bölüm
(Alın Yazısı)
19531
(3)
(17) (9) (48)

Belgesel Hakkında
8.4
belgesel afiş
VİZYON TARİHİ

06 Mart 2011

İsim: Evrenin Harikaları / Wonders of The Universe
Bölümler: Alın Yazısı / Destiny
Yapım: BBC
Konu: Neden buradayız? Nereden geliyoruz? Bunlar insan aklını en çok meşgul eden sorular ve cevapları bulmak istemek de insan doğasının başlıca bir parçası. Atalarımızın izini yüzlerce, binlerce yıl geriye hatta insanlığın başlangıcına dek sürebiliriz. Gerçek hikayemiz ise aslında çok çok eskilere dayanıyor. Öykümüz evrenin oluşmasıyla başlıyor. Her şey 13.7 milyar yıl önce gerçekleşti ve evren günümüzde içinde yüz milyarlarca yıldız bulunan yüz milyardan fazla galaksiye ev sahipliği yapıyor.

 

Belgesel Türü

:

Türkçe Alt Yazı

Yorum Yap

3 Yorum Yapılmış

 1. Mehmet dedi ki:

  Çeviri çok dikkatsiz yapılmış, yanlış bilgi aktarımına sebep olan çeviri hataları var. ”Samanyolu’nun yörüngedeki bir turunu tamamlaması 250 milyar yıl sürmekte” cümlesi skandal düzeyinde bir hata. Birincisi 250 milyar değil 250 milyon denmekte, zaten evrenin yaşı 14 milyar… Ayrıca ”Samanyolu’nun yörüngedeki bir turunu tamamlaması” tabiri de cabası. Burada yörüngede dönen Samanyolu galaksisi değil, güneş sistemi Samanyolu’nun yörüngesinde dönmekte olduğu söyleniyor. Rica ediyorum bilimsel belgesellerin çevirisine ekstra özen gösterelim. Böyle konularda çeviri hataları çok önemli bilgilerin yanlış öğrenilmesine, ya da kafaların karışmasına sebep olabilir.

 2. handan dedi ki:

  harikaydı uzun zamandır bu kadar keyifli zaman gecirmemiştim. klasik eğitimde felsefe fizik ne kadar ayrı kefelere konur oysa son zamanlar da anladım ki ikisi birbirini besliyor hatta var ediyor. ceviri çoook güzeldi

  • erkut dedi ki:

   çok güzel bir yapım olmuş, söylenenler anlatılanlar mantıklı ve sorgulatan şeyler. fizik bize öğretilen makaralar ve kuvvet hesaplamalarından ibaret değilmiş 🙂 stephen hawking serisini de öneririm.

TWITTER | FACEBOOK