Hz. Muhammed – Bir Peygamberin Mirası
11661
(4)
(11) (1) (11)

Belgesel Hakkında
belgesel afiş

İsim: Hz. Muhammed – Bir Peygamberin Mirası
Alternatif İsim: Legacy of a Prophet
Yapım: 2002 ~ ABD
Yönetmen: Omar Al-Qattan, Michael Schwarz
Konu: 1400 yıl önce okuma yazma bilmeyen bir insan Arabistan’ın görünüşünü değiştirdi. Bu büyük insanın adı Muhammed’dir. Bugün onun yarattığı değişiklik dünyanın her yerinde görülebiliyor. Hatta Amerika’da bile. Bu ‘O’nun hikayesi ve ‘O’nun yanında Allah’a inanan milyonlarca Amerikalının hikayesi. ‘O’nun öğretisinin dünyanın her yerinde yaşadığını gözlerimizi yaşartarak gündemimize taşıyor. Dünya’nın öte ucundaki takipçilerinin dilinden hayatının aktarıldığı belgesel.

 

Yorum Yap

4 Yorum Yapılmış

 1. şark aşıgı dedi ki:

  Taylan çok ön yargılısın::::

 2. Aria dedi ki:

  Bence herkesin izlemesi gerekiyor…

 3. tangocu dedi ki:

  İyi ki Taylan Bayram’ın yorumundan etkilenip izlemekten vazgeçmemişim. Teşekkürler

 4. Taylan Bayram dedi ki:

  Belgeselin temel niteliğinin tek cümle ile özetlenmesi istenirse şayet, gönül rahatlığı ile ”Dindar-Müslümanlar Peygamberlerini anlatıyorlar” deyip geçilebilir. Bir başka deyişle, kuru ve propagandist bir Muhammed güzellemesi veya İslâmofobi üzerinden şekillenmiş bir Muhammed yergisi beklemeyen, yani konuya dair objektif verilere ihtiyaç duyan herhangi bir kimse için, çoğunluğu Müslümanlardan müteşekkil bir ülkede hayatın her döneminde duyulan-görülen-bilinen ”klişe Muhammed mâlûmatlarından” daha fazlasını içermiyor bu belgesel. Ben 50. dakika sabredebildim; geri kalan kısmını da sırf izlemiş olmak için izledim. Zaman kaybı oldu benim için.

  Bu yanlı anlatım yerine, Antony Thomas’ın yazıp-yönettiği ve adı Türkçeye ”İslamiyet ve Kur’an” olarak çevrilen ”Inside the Koran” isimli 2008 yapımı belgeseli izleyebilir; konuya dair ”objektif” bir şeyler okumak isterseniz de, Maxime Rodinson’ın yazdığı ve Doruk Yayınlarının Türkçeye çevirdiği ”Muhammed” isimli kitabı okuyabilirsiniz. Ama Muhammed’in ne kadar ulu, yüce ve iyi bir insan olduğunu duymak istiyorsanız şayet, şiddetle tavsiye ederim; bu belgesel sizin için hazırlanmış.

TWITTER | FACEBOOK