İslamiyet ve Kur’an
7300
(18)
(6) (2) (20)

Belgesel Hakkında
belgesel afiş

İsim: İslamiyet ve Kur’an
Yapım: National Geographic – 2011
Konu: Dünyaca ünlü belgesel kanalı National Geographic ; İslam dini ve kutsal kitabı Kuran-ı Kerim üzerine yaptığı araştırmaları yayınladı. Bir çok kesim tarafından beğenilen aynı zamanda da tepki toplayan bir yapım oldu.

 

Yorum Yap

18 Yorum Yapılmış

 1. hulya dedi ki:

  bakınız beyefendi tek kelime hakaret etmeden yazmışım.ona cesaret ederek bana kafayı mı yedin bilmem ne konuşmuşsun. tesfir ayrıntılıdır meal kelime anlamıdır. işi bilen birinin tesfiri senin gibi kafası eksiklere daha aydınlatıcı olur. bu üslubumu sen istedin 😉

 2. Yok artık dedi ki:

  Hülya meal yorum değil tefsir yorumdur kafayı mı yedin sen?

 3. hulya dedi ki:

  sevgili Mehmet Çimen ;)işte o yüzden meal okunmamalı. tesfir okunmalı. meal tek olsa neden 109 adet olsun . meal yorumdur. sen,ben bile meal yazabiliriz.ama kuran edebiyatı farklıdır. araf 179 da geçen kalple-anlama ilikisi de şudur. din iman beyin işi değildir. kalple biter. burda anlatılmak istenen budur. sizden ricam objektif açıyla bir tesfir okumanız.

 4. senfoniya. dedi ki:

  komik bi belgeseldi, tebrikler. Bakın, Allah kimseyi zorlamıyor; inanın veya inanmayın. bizim din derdimiz var efendim ama sizin böyle bi derdiniz olmayabilir, fakat o zaman din hakkında bir eleştiri vermenize veya aşağılama politikasına girişmanize gerek yok; susmanız kafi. hayır; İslam’ı eleştirince bizi İslam’dan uzaklaştıracağınızı mı sanıyorsunuz? hayır! siz sadece içinizdeki kara boşluğa bir bahane bulmaya çalışıyorsunuz. İslam dinine karşı uyguladığınız bu çifte standarta bi son verin. “onu anlayasınız diye apaçık arapça ile indirdik)” ayetini esas alarak Kur’an’ın beşer yazımı olduğunu söyleyen birisi olmuş, Kur’an’ın indiği coğrafya arap coğrafyasıdır, tabi ki türkçe ingilizce değil arapça inecekti; cidden güldürmedi beyefendi. 😉 şimdi, eğer adam gibi bir deliliniz yoksa yol alın.

 5. şark aşıgı dedi ki:

  İslam asıl kadına hak ettiği degeri veriyor. Kadına gazete köşelerini süsleyecek meta olarak bakmıyor. Ama menfaatine düşkün insanlar kadını ikinci sınıf insan olarak lanse etmeye çalışıyorlar.. Utanmaz bu din kadın diri diri gömülürken geldi….

 6. mehmet çimen dedi ki:

  bu ülkenin %90 ı kuran mealini okumamış,kim söylüyor bunu diyanet eski başkanı mehmet görmez.ve bu % 90 kuranı okumadan iman etmiş.oysa kalbin ne işe yaradığını bilen bir kişi araf 179 a baktığında dahi kuranın ın insan işi olduğunu anlar.google a kuranda arapça yaz yine aynı sonuç(biz onu anlayasınız diye apaçık arapça ile indirdik)yüzlerce dilin konuşulduğu dünyada bu cümlenin kuranda olması sizde hiç mi şüphe uyandırmıyor

 7. sekonder dedi ki:

  Malesef bu tür siyonizmle eşdeğer yapıtlar için ucuz islamcıları bulmak zor değildir malesef bu videoda şiilerin derdi ve rakidal diyerek islamı kötü gösterme cabası vardır bilim yoktur diyen cahil kesimi ortaya koymustur ..

 8. hasan dedi ki:

  Elalem Mars’a robot gönderdi, biz kadını kapattık. Elalem kanseri yenmeye çalışıyor, biz kadının elleri görünmeli mi bunu tartışıyoruz. Elalem kuantum fiziğinin temellerini araştırıyor, biz kadın kırmızı don giyse günah mıdır bunu konuşuyoruz. Elalem kadın-erkek eşitliği, insanlık onuru, doğaya saygı gibi kavramları geliştiriyor, biz 4 kadın hangi şartlarda alınır, kadın hangi şartlarda dövülür bunu tartışıyoruz…. Biz nasıl kafalar yaşıyoruz böyle :((

 9. Ahmet dedi ki:

  Bu video’da Kuran’ının çelişkili olduğu izlenimi verilmeye çalışılıyor bu oldukça yanlıştır.Kur’anı araştırma yöntemi yerine toplumun görüntü ve yorumlamasını önplana çıkarmışlardır halbuki müslüman ile Kur’an aynı şey değildir.

 10. Marksist dedi ki:

  Çok beğendim; oldukça faydalı bir çalışma ve bence gayet objektif bir yaklaşım söz konusu. Bu tarz çalışmaların çoğalması dileği ile.

 11. tarafsız dedi ki:

  burada dinin kurallarını eleştirmek yerine sadece toplumdaki kalıplaşmış kuralları sanki din emrediyormuş gibi insanların kafasını karıştırmaya calışıyorlar

 12. Teist dedi ki:

  İslamda kadın 2. sınıf vatandaş muamelesi görmektedir.Kadınlar cennete gitme düşüncesi ve arzusunda oldukları için bu ezilmeye ve zulmü kabul etmişlerdir.Cennet ve cehennem aslında bu dünyada yaşam biçimimizdir.1500 yıl önceki olaylarla,şuan ki yaşantılarını cehenneme çeviriyorlar.Aslında cennet bize çok yakın..

 13. Ateist dedi ki:

  Hep olumsuz şeyleri çekip almışlar gibi ben elle tutulur düzgün bir şey anlattıklarını göremedim. Yok herhalde 🙂

 14. Özgür dedi ki:

  konuyu önyargıyla ele almışlar

 15. zeze dedi ki:

  çok güzel ve tarafsız bir belgeseldi. teşekkürler

TWITTER | FACEBOOK