Kozmos: Bir Uzay Serüveni
(Cosmos: A Space Time Odyssey)
135105
(82)
(31) (13) (95)

Belgesel Hakkında
9.5
belgesel afiş
VİZYON TARİHİ

2014

İsim: Kozmos: Bir Uzay Serüveni / Cosmos: A Space Time Odyssey
Bölümler: 1.Samanyolu’na Bir Bakış 2.Yaşam Nehirleri 3.Bilginin Gücü 4.Gökyüzü Hayaletleri 5.Aydınlıkta Saklanmak 6.Daha Derine 7.Temiz Oda 8.Güneşin Kardeşleri 9.Kayıp Dünyalar 10.Elektrik Çocuk 11.Ölümsüzler 12.Özgür Dünya 13.Karanlıktan Korkma
Yapım: National Geographic
Konu: Hakkında çok az şey bildiğimiz Kozmos artık daha yakın. Haluk Bilginer’in seslendirmesiyle Cosmos: Bir Uzay Serüveni; evrenin görkemini ortaya çıkartmak ve Kozmik Takvim ve Hayal Gücü Gemisi de dahil olmak üzere orijinal serilerin bilinen yönlerini tekrar keşfetmek için bilimsel hikaye anlatımının yeni yollarını bulacak. Şüpheci yaklaşımlarla merakı bir araya getirerek ve bilimi görsel, duygusal, spiritüel elementlerle dokuyarak daha önce yaşamadığımız deneyimler yaşayacağız.

 

Yorum Yap

82 Yorum Yapılmış

 1. Ergun 2eller dedi ki:

  Toplam 80 adet yorum yapılmış. Hiç üşenmedim, hepsini inceledim. Yaklaşık 10 adet teşekkür ve kalan 70 adet evrim-din tartışması olan 80 adet yorum…!

  Kaldı ki, evrim ile ilgili sadece 1 adet bölüm var belgeselde…!

  Diğer bölümler hiç ilginizi çekmiyor mu? Sunulan diğer teoriler hakkında hiç görüşünüz yok mu?
  İlginç olabilecek pek çok konu varken, niye sadece tek bir evrim konusuna takılınıp kalınıyor?

  Hazırlanmış animasyonların nasıl bir teknikle, ne tür yazılımlarla hazırlanmış olabileceği, bunun için nasıl bir bilgi ve yeteneğe sahip olunması gerektiği, bizim de böyle belgeseller yapabilmek için kendimizi nasıl geliştirmemiz gerektiği gibi konularda tartışıp fikir üretmek varken, niye evrim ile Tanrı’yı karşılaştırıyoruz ki???!!!

  Diğer evren belgesellerinde, evrenin başlangıcının kesme şeker büyüklüğünde bir yapıdan başladığını savunanlar var (Morgan Freeman ile Evren belgeselleri)…
  Misket büyüklüğünde bir yapıdan başladığını savunanlar var…
  Sadece bir atom boyutunda ki bir büyüklükten başladığını savunanlar var…
  Hiçlikten başladığını savunanlar var…
  Peki, sizin düşüncenize göre, hangisi olabilir geliyor?
  Veya, kara delikler için önerilen teoriler, sizin görüşünüze nasıl hitap ediyor?
  Veya, yıldızların enerjilerini veren, 2 adet hidrojen atomunun birleşiyor olmasını nasıl karşılıyorsunuz?
  Veya kütle çekimini nasıl algılıyorsunuz..; bizi veya nesneleri dünyanın merkezinde ki bir şey/bir güç mü çekiyor sizce; yoksa başka bir şey mi…?!

  Vs, vs, vs…

  Tartışacak başka bir şey bulamıyorsanız, kendimizi ve düşüncelerimizi geliştirmeye acil ihtiyacımız var demektir.
  Eğer bunu yapmazsak, daha çooook zaman böyle, başkalarının yaptığı belgeselleri izleriz. Üstelik de gereksiz, anlamsız ve sadece zaman kaybına neden olacak lüzumsuz tartışmalara girer ve çıkmazda kalırız.

  Dünyada yaklaşık 7,3 milyar insan yaşıyor. Tanrı’yı bilmeyen var mı? Hayır yok. İster inansınlar, ister inanmasınlar, ama her kes Tanrı’yı biliyor ve bir şekilde hayalinde canlandırıyor. Bunu tartışmaya gerek yok…
  Ama evreni ve onun gizemlerini halen hiç kimse bilmiyor.
  Bilinmeyeni anlamak için değilde, herkes tarafından bilinen Tanrı’yı neden tartışıyoruz ki?
  Bunun bize ne yararı olacak???!!!

  Benim tüm yorumculara sormak istediğim soru şu: sizce evren nasıl başladı?
  Veya sorumu tekrar şöyle sorayım: sizin düşüncenize göre, Tanrı evreni nasıl yarattı? Evrenin başlangıcında ki olayların akışı sizce nasıldır?
  Fikri olan var mı?
  Teşekkürler

 2. Saçmalama dedi ki:

  Ya herkes bir şey diyor.Adamlar burada kendi düşüncelerini söylemiş.Din var veya yok.Yaratıldık veya şansa var olduk.Siz burada belgeseli veya dini inkar edince gerçek değişmiyor.Kavgaya gerek yok.Son olarak lütfen Din’e inanmayanlar inanç ile dalga geçmeyin.Din’e inananlar ise lütfen zorla fikir kabul ettirmeyin.

 3. metin uysal dedi ki:

  burası belgesel izleme sitesi. burayı ziyaret eden herkesin kafatasının içinde beyin var.
  LAFIM DİN İNANIŞ ADINA BİRİLERİNE FİKİR BEYAN EDEN İNSANLARA.
  din ve inanış bireyseldir. yani yaradan ile kulu arasındadır. burada din adına yorum kepazeliğine girenler, girin evinize ne halt ederseniz edin. aklınıza ihtiyaç yok. SİZİN GİBİ İNSANLAR YÜZÜNDEN BU TOPRAKLARA MAATBAA 50 YIL SONRA GİRDİ.
  NEDEN ??????????????? GÜNAHHHHHHHHHHHHHHH
  HADİ BE ORDAN 🙂

 4. ben dedi ki:

  sabaha kadar yazsam bos ben ıstemıyorum sankı allah gıbı mukkemel bırı olsun kotulere cezasını versın cocuk degılım ama asgıda yazdıhım kıtabı okuyun

 5. ... dedi ki:

  Hala yaratilisi inkar edenlere sesleniyorum. Diyorsunuz ki madem bir Tanri var neden bize bu kadar buyuk evreni yaratmis ve nedej biz bukadar kucuk bir dunyadayiz. Oyle insanlarsinizki Tanri size kendi buyuklugunu gostermis fakat siz hala inkar ediyorsunuz. Sadece bu dunyayi yaratsa evreni yaratmasa sizin Tanri dediginiz bu mu bu kadar gucsuz bir Tanriyi ilah edinemem dersiniz. Bir dusunun bakalim. Tum patlatmar yikim yaratir degil mi ? Mesela insaatta bir patlama bir fabrikadaki patlama hepsi bir yikim olusturur. Fakat evrenin en buyuk patlamasi ki bunda suphe yok nasil olurda boyle bir duzen yaratir kendi cansiz haliyle. Bu akla sacma gelmiyor mu ? Zaten herseyi azcik arastirsaniz goreceksiniz. Dunyadaki yasamin olabilmesi icin evrenin bukadar buyuk olmasini gerektigini , evrenin hep genislemesi gerektigini. Hep boyle belgesel izleyeceginize gidin tartisma programlari izleyin onlar bunlardan dsha yardimci olur aklinizdaki dusuncelere

 6. ALKIM dedi ki:

  Europa’nın okyanusunda canlı varlığa rastlanırsa yaradılışçılar buna ne yorum yapacak onu merak ediyorum. Tabi bir de “e kuran’da yazıyordu ki buu” dediklerinde sadece ağzımla gülmeyi…

 7. orion dedi ki:

  Biri diyor ki din evrimi reddetmez, bağnazlar reddeder, öteki hayvandan insana dönüşüm mümkün değildir diyor.. Ben bu çelişkiye girerek parmaklarımı yormayacağım. Sürekli insanın yaratılan en üstün varlık olduğunu anlatan bir kitaptan ve inanıştan bahsediyoruz. Bizlerin üstün olmadığı çok açık ve net ortadadır. Kaldı ki bilim dini tartışmaz. Ama gerçekten merak ediyorum sentezinizi. Biraz anlatır mısınız dinin evrimi kabul ettiğini?

 8. Rahmi dedi ki:

  quasar nikli sana sesleniyorum. Soruna cevap vereyim. Jupiterin uydusunda ne zaman koloni kurdunuz? Ancak filmlerde kuruldu. Koloniyi kurunca sor o soruyu, bende sana o zaman cevabını veririm.

 9. ben dedi ki:

  Richard Dawkins Kör Saatçi ve Tanrı Yanılgısı baska bısı soylemeye gerek yok ))

 10. serkan dedi ki:

  Bazı arkadaşlar %99 u varsayımlara göre çekilmiş bir belgesel izleyip heyecanlanmış ve yok evrim var, yok tanrı yok ,yok tanrı çok gaddar diye laflar etmiş,bence sonsuz evren ve yoktan varoluş gibi konulara açıklama getiremeden sadece bir insan olarak popomuzun pisiyle fazla büyük laflar etmeyelim? bu arada islam dini evrimi reddetmiyor ,bağnazlar reddediyor bunuda belirtmeliyim , evrim varsa allah yoktur diye bir sonuca varamayız..islama inanın veya inanmayın fakat bence milyonlarca mucize karşısında yaratıcının varlığını inkar edemeyiz.

 11. quasar dedi ki:

  çok sakat bir yerde yaşıyoruz kan akıyor can yanıyor hayvanlar insanları öldürüyor insanlar hayvanları öldürüyor hayvanlar birbirlerini öldürüyor insanlar birbirlerini öldürüyor..doğa insanlarla hayvanları öldürüyor..eğer bunu yapan bir yaratıcıysa bırkın ben ona saygı göstermeyim onun bize saygısı yok bana ateist diyorsanız bırakın ateist olayım..çünkü sizin tanrınız çok gaddar ve acımasız..

 12. quasar dedi ki:

  yaw şu belgeseli izleyipte hala dinden bahsediyorsunuz…!!Arkadaşım okadar korkunç bir evrende yaşıyoruzki şu güneşte bir patlama olsa hepiniz tavuk gibi kızarırsınız yada bir kara delik gelse güneş sistemimize girse güneş dahil herseyi yok eder..madem insanları çok seviyor güzel bir yer yaratacaksa ozaman evrensiz ve soğuk sıcak olmadan ölümlü bir yer olmayan ana baba kardeş acısı tattırmayan bir yer olsaydı istese yapamazmıydı..neymiş sınavmış neymiş namazmış neymiş bana tapınmışş..!! sizinle tanrının işi yok olamazda ve tanrı olsa bile bana tapın bana tapın demez bu acizliktir.. kendi yarattığı birşeyi sonra bana tapın demesi tamamen saçmalıktır…!! düşünün mesela bir robot yaptın ve bana tap namaz kıl diyorsun sürekli cehennemle korkutuyorsun sana insanlar kıçıyla güler…!!! geçin bu ayakları cennette bura cehennemde bura. şunu söylim kıyamet diyorsunuz ya hani dünya yok olucak diyorsunuzya hani insanlık yok olucak diyorsunuzya hani.Şuna cevap verin müslüman arkadaşlar..!! tekneloji ilerledi dünyadan belirli sayıda insan aldılar ve koloni kurdular başka gezegene bu jüpiterin uydusu europada olabilir misal e bu insanlar kıyametten kurtuldu nasıl olucak şimdi cvp bekliyorum?

 13. gokhan dedi ki:

  Tek gerçek bilimdir.

 14. delibaba dedi ki:

  anlıyorum… bir ara oturup çay içelim ya olmadı..

 15. emreyener dedi ki:

  Kuranı Kerimden 86-TARIK:
  1- Andolsun o göğe ve Târık’a,
  2 – Târık nedir, bildin mi?
  3 – O, karanlığı delen yıldızdır.
  4 – Hiçbir nefis yoktur ki başında bir denetleyici bulunmasın.
  5 – Onun için insan neden yaratıldığına bir baksın.
  6 – ATILAN BİR SUDAN YARATILDI.
  7 – O su, erkeğin sulbü ile kadının göğüs kemikleri arasından çıkar.
  8 – Elbette Allah’ın onu döndürmeye gücü yeter.
  9 – O gün bütün sırlar yoklanıp, meydana çıkarılır.
  10 – İnsanın o gün ne bir gücü vardır, ne de bir yardımcısı.
  11 – Andolsun o dönüşlü göğe,
  12 – O yarılıp çatlayan yere,
  13 – Kuşkusuz Kur’ân, ayırıcı bir sözdür.
  14 – O asla bir şaka değildir.
  15 – Haberin olsun ki, kâfirler hep hile kuruyorlar.
  16 – Ben de hilelerine karşılık veririm.
  17 – Onun için sen kâfirlere mühlet ver, onlara az bir zaman tanı.
  6.dizeye dikkatinizi çekmek isterimki zaten ebrim ve din bir arada birleşiktir ve insanların sudan yaratıldığı yani evrimden geldiği bir çok ayettede yer verilmiştir.Asıl yanlış bu birlikteliği görememektir.

  • hawk dedi ki:

   7 – O su, erkeğin sulbü ile kadının göğüs kemikleri arasından çıkar.

   bir bebek kadının göğös kemiklerinden mi çıkıyor

 16. Selman dedi ki:

  Beyler bayanlar devamı yok mu bu belgesel dizisinin ???

 17. steen dedi ki:

  insan vücudundaki proteinlerin asla bir tesadüf sonucu yada evrim sonucu oluşamayacağı kanıtlanmıştır.bilimde gelinen son nokta budur…ha canlılar arasında zamansal evrim elbette yaşandı fakat birbirleriyle bağlantılı canlılar arasında…bi havyandan bi insana dönüşülmesi söz konusu bile değildir..yaradılış olasılıksızındaki 0.09 yani 1 bile olmayan kabul görülmüş evrimcilik, sadece inatcı ve tükürdüğümü yalamam diyen bilim insanlarının yine karşılaştığı son noktadır.

 18. ttxx dedi ki:

  Allah’ın varlığını ve muhteşemliğini istemeyerek de olsa gayet güzel bir şekilde kanıtlayan değerli bir yapım! Ekleyene teşekkürler

 19. SAVE KOBANE dedi ki:

  Ya kardeşim. Bu dinden bahseden güzel kardeşlerim bu belgeseller size göre değil ya. Siz gidin namazlarınızı kılın lütfen. Rica ediyorum. 🙁

  • omerdacik dedi ki:

   Tamam da namaz kıl kıl nereye kadar… 24 saat namaz mı kılalım?… Günde bir saat namaza yetiyor!…

 20. Darvin dedi ki:

  Bu müthiş belgeseli aklı ve merakı olan herkes izlemeli… çok büyük bir yapıt gerçekten. Neye inanırsanız inanın çok Sağlam bilgi ve perspektif katıyor

 21. omerdacik dedi ki:

  Bu belgeselde (daha ikinci bölümünü izliyorum) ‘evrim’ diye tavsif edilen bir görüş anlatılıyor.
  Sherlock holmes filminde şöyle bir şey söyleniyor: “Delillere sahip olmadan kuramlaştırmak çok büyük bir hata. İnsan ister istemez teorileri delillere uydurmuyor, delilleri teorilere uyduruyor.” Aslında, bu sözle akıllarınca Dine saldırıyor olmalarını hele de İngilizlerden beklerim doğrusu ama her neyse.. Şimdilik altında böyle bir art niyet olmadığını varsayarak bu söze göre şöyle diyorum: Evrim diye bir teori ortaya atılmış ve buna uydurulmaya çalışılan deliller tutarsız deliller düzenlenmiş. Mesela gözün yaratılışını kabul etmeyen daha doğrusu inkar eden görüşün, gözü meydana getirebilmek için ortaya attığı gülünç fikirler… bir bakterin dna’sında mikroskobik kopyalama hatası falan, filan.. İnsan, hevesini aklın patronu derecesine çıkarırsa; o heves akla emreder ve asıl vazifesi gerçekleri araştırmak, görmek olan akla, hurafeler toplamak gibi aşağı işler yaptırır.

 22. sdurgun dedi ki:

  iyi geceler arkadaşlar.yorumlara katılan ismi güzel enes adlı arkadaşa ve onun gibi düşünenlere bir iki güzel söz söylemek ve onlara güzel bir çağrı yapmak istiyorum:Yaratıcımız olan Allah Kuranı Kerimde mealen şöyle buyuruyor:Göklerde ve yerde (iman etmek için) nice ayetler, işaretler (Allah’ın varlığını, birliğini, kudretini gösteren nice açık belgeler, yol gösterici kanıtlar)var ki insanlar, üzerinde düşünmeden sırtlarını çevirerek yanlarından geçip gidiyorlar.Yusuf Suresi 105. ve şu izlediğiniz belgeselde o işaretlerden belgelerden bir tanesi.işte size sapasağlam bir delil senin deyiminle teori!!!. Takmış olduğunuz ön yargı gözlüğünü çıkarıp İslamı ama sadece gerçek İslamı,gerçek ve doğru İslam analyışını araştırıp kainata ve kendinize bir de ön yargısız bir şekilde bakmanızı bakarken red değilde acaba doğru olabilir mi ya doğruysa gibi sorular sorarak yani üzerinde düşünerek kafa yorarak bakmanızı rica ediyorum.İslama onu yanlış eksik yaşayan bazı müslümanlara bakarak değil sadece İslam dinini ve Allahı anlamaya çalışarak bakmanızı rica ediyorum.bir misal verirsek çok güzel bir araba,bir ferrari diyelim ve şoförüde eğitimsiz kaba saba araba sürmekten anlamayan arabayı çok kötü kullanan birisi olsun.şimdi o şoföre bakarak arabayı değerlendiremeyiz değil mi.ne kötü bir araba diyemeyiz değil mi.işte bu belgeselleri izlerken birde İslam dini gözlüğüyle yani yaratılış düşüncesi gözüyle izleyin bir de.bakalım ne değişecek.iyi geceler diliyorum.

 23. yasin dedi ki:

  Maymundan mı sıçandan mı olayını geçinde belgesel iyi mi onu söyleyin?

 24. umutcan dedi ki:

  2. sezon varmı çok güzel belgeseldi

 25. enes dedi ki:

  Belgeseli izleyenler resmen ikiye ayrılmış evrime inananlar evrime inanmayanlar ben evrime inanıyorum çünkü başka bir açıklama yok ben başka belgesellerde izledim dünyada hayatın ilk nasıl başladığı henüz tam olarak bilinmiyor ama dünyanın ilk zamanlarından kalma az da olsa delil var ve bunlarda evrim teorisini doğruluyor aslında düşünürsek evrim teorisi gayet mantıklı şu anda dünyada kaç tür canlı var bilinmiyor karanlık okyanusların diplerinde ormanların derinliklerinde henüz keşfedilmemiş birçok canlı var bu kadar çeşitliliğin her birinin ayrı ayrı kendi başına oluşması mümkün değil ayrıca bazı canlıların en zor koşullarda bile hayatta kaldıkları görülmüştür.
  SİZ BANA EVRİMDEN DAHA İYİ BİR TEORİ GÖSTERİN ONA İNANAYIM AMA O BULUNANA KADAR EN İYİ SEÇENEK EVRİMİ KABULLENMEK OLACAK.

 26. erzem dedi ki:

  Belgesel süperde sürekli olarak evrim teorisini kanıtlanmış gibi anlatması yanlış ki zaten ben buna inanmıyorum ama yinede saygı duyuyorum her isteyen kendini maymundan gelmiş olarak görebilir. şimdi bu yorumuma cevap yazmak istiyen çok kişi vardır onlarada sözüm şu ki kendinizi kandırmayı bırakın

  • Cengiz Han dedi ki:

   hiç bir şey bilmiyorsunuz arkadaşlar. BİLGİLENDİRME AMAÇLI YAZIYORUM. 1) kur’an evrimi inkar etmez. 2) din bağnazları bunu uydurmuştur. 3) evrim, insanların soyunun maymunlardan geldiğini söylemiyor. önce bunu kavrayınız. Darwin anatomik ve morfolojik bir takım araştırmalarının neticesinde maymun türüyle bir çok ortak yön bulduğunu söyler. Dönemin din adamları bu duruma karşı çıkar ve kesinlikle söz konusu edilmesini istemez. Darwin kendini ifade etme girişiminde bulunduğu zaman da dönemin söz sahibi bir takım insanları tarafından dalga konusu olur.
   ”Ne yani sen de mi maymundan geldin?” tarzında bir soru karşısında sinirlenen Darwin ”Senin gibi seviyesiz biriyle aynı soydan geleceğime bir maymunun soyundan gelmeyi tercih ederim!” deyip restini çeker. Maymun olayı buna benzer bir muhabbet sonucu ortaya çıkmıştır.

 27. Boom dedi ki:

  Bu bağlamda yine Richar Dawkins’den bir alıntı yapmakta fayda var;

  “Yaradılışçılar, fosil kayıtlarını pek severler, çünkü birbirlerine sürekli “fosil kayıtlarında birsürü boşluk var” mantrasını tekrar tekrar söylemeleri öğütlenmiştir. “Bana ara formları göster!” derler. Bu “boşlukların” evrimciler için utanç kaynağı olduğunu çok ama çok büyük bir keyifle hayal ederler. Bırakın elimizde halihazırda inanılmaz sayıda bulunan ve evrimsel tarihi belgeleyen (üstelik aralarında harikulade ara formların bulunduğu) fosilleri, aslına bakılırsa, herhangi bir fosili bulabildiğimiz için bile şanslıyız. Kazabileceğimiz zengin fosil madenlerine sahip olmamız tam anlamıyla bir ikramiye ve her geçen gün daha da fazla fosil keşfediliyor. Fakat elbette herşeye rağmen boşluklar var ve yaradılışçılar o boşluklara hastalıklı bir sevgi duyuyor.

  Fosil kayıtlarında neden bir maybağa yok? Eh, çünkü elbette maymunlar kurbağalardan gelmiyor. Aklı başında hiçbir evrimci şimdiye kadar böyle birşeyi veya tavukların timsahtan geldiğini söylemedi. Maymunlar ve kurbağaların, hiçbirine benzemeyen bir ortak atası var. Milyonlarca tür hayvanın her biri diğeriyle ortak bir ataya sahip. Eğer evrimi kavrayışınız bir maybağa ya da timsavuk görmemiz gerektiğini düşünecek kadar çarpıksa, köpekomatezlerin ve filpanzelerin olmamasını da çılgıncasına ironik buluyor olmalısınız. Günümüzdeki hiçbir tür diğer bir çağdaş türden türemedi(yakın zamandaki türleşmeleri saymazsak).”

 28. Boom dedi ki:

  Durumu ben şöyle açıklayayımda biraz bişeler öğrensinler ;

  Günümüzde bu geçiş formlarını özellikle yaratılışçılar kolay kolay anlamamaktadırlar. Bunun için Richard Dawkins’den şu alıntı, konuyu biraz açıklığa kavuşturacaktır sanırım;

  “Bu insanların ara-form olmadığının düşünmesinin nedeni ara-formun neye benzeyeceği ile ilgili çok garip bir fikre sahip olmalarından kaynaklanıyor. Bebek bir timsal ile yer sincabını gösterip: “Timsahlarla sincaplar arasında bir ara geçiş formu yoktur.” diyorlar. İyi de niye sincapla timsah arasında ara-form olsun ki? Sanıyorlar ki modern bir hayvanı ve diğer bir modern hayvanı alacaksınız ve bir çeşit ikisinin ortasını bulacaksınız. (…) Aslında ara geçiş formu diye birşey yoktur, çünkü bulacağınız her fosil bir şeyle başka bir şey arasında bir “şey” olacaktır zaten.”

  Yani her canlı zaten geçiş formu olmaya mahkumdur. Örneğin ilerde insanlar başlı başına farklı bir tür haline gelince, günümüz insanı (homo sapiens sapiens) ile ilerdeki olacak olan insan arasındaki geçiş formu bu bahsi geçen iki ana tür arası dönemde yaşayan canlılar olacaklardır. Yani yaşayan ve yaşamış her canlı bir geçiş formdur.

  Bu bağlamda yine Richar Dawkins’den bir alıntı yapmakta fayda var;

 29. birkan dedi ki:

  abi biyoloji okumayan insanlar lütfen evrim hakkında yorum yapmasın.ara tür yok diyosunuz.gözümle gördüm.ayrıca allah yarattı değip bıraksaydık şuanda taş yontuyor olurduk.

  • malumat dedi ki:

   İyi o zaman herkes doktorasını yapsın öyle gelsin buraya. olmuyor tabi. Bu tip belgeselleri de biz biyoloji okumayan insanlar için değil profesörler için hazırlamışlar o zaman öylemi. deve kuşunun soyu tükense 100 bin yıl sonra insanlara bu deve ile kuş arasında ara geçiş formuydu diye yutturursunuz artık. öyle ya kanatları var ama uçmuyor. senin gördüğünde böyle bir şey olmasın. o ara geçiş formları diye örnek verdikleri şeylerde böyle. bak özür dilerim ben biyoloji okumadım lütfen biyoloji okuyan biri varsa cevaplasın. En nihayetinde cahilim değil mi.

 30. Boom dedi ki:

  Engin yorumun için teşekkürler bişeler öğrenmiş oldum. Sadece söyleyeceğim şu : bu tartışmaları türkiyede aramayacaksın sosyal ağlarda nereye gidersen git sürekli küfür, sürekli hakaret. Dine saygım sonsuz ancak bir yaratanın olmadıgını söylersen küfür ve hakaretten başka bişe duymazsın. En azından Türkiyede ve diğer islam ülkelerinde böyle. İslam bu konuda kendini geliştiremedi.

  • malumat dedi ki:

   kardeş bunun İslamla alakası yok İnsan ile alakası var. İnsan ne kadar cahilse o kadar kaba olur. İslam ise nezaket dinidir. bir ikinci nokta anlayışsızlık sadece islamın hakim olduğu topraklarda değil, dünyanın geneline hakim olan bir durum.

   • Boom dedi ki:

    bütün dinlerde bu var ama en fazla islamda var. Mesela ben ateistim bi dindar benim ateist oldugumu öğrenince hor görüyolar, sevmiyolar, düşman gözüyle bakıyorlar.

 31. Engin dedi ki:

  Belgesel için teşekkür ediyorum…
  Bu arada tartışmanıza katılmak istedim.Hiç hakaret etmeden,çok bilinçli bir tartışma olmuş.
  Ben çok daha farklı bakıyorum.Mesela Adem ile Havva danmı üredi bu kadar insan?Bu sapkınlık olmazmıydı sizce?
  Neyse bahsedilen Adem ile Havvanın,ilk yaşam formu olduğuda düşünülebilir.
  Bende ara fosiller olması gerektiğini düşünüyorum.Bir tırtılın komple donup,baharda yeniden canlanması,klonlama,bir solucan üzerindeki ölümsüzlik araştırmaları vs…
  Herşey çok kafa karıştırıyor olabilir ama son zamanlardaki konuşulan herşey hep teori.Kanıtlanan bazı şeyler var elbet ama bu belgeseldede eksik kalan çok şey var.Elde kanıt yok,teoriyi üretim çiftliği gibi…
  Kesinlikle bilimden yanayım.Teori olmadan zaten olmaz evet ama henüz kanıtlanmamış şeylerde,var gibi gösterilemez.Evrim teorisi bence inandırıcı değil.Benim mantığıma pek uymuyor.Mutlak bir yatarıcı güç olduğuna inanıyorum ama anlatılanı bizim çok farklı algıladığımızı düşünüyorum.Herşey yaptık,oldu gibi değildir,olamaz!Belkide henüz anlayacak kapasitede değiliz…
  Not;Keşke bu tartışmaları sosyal ağlardada görsek.Önerebileceğiniz site varmı arkadaşlar?Bilim,uzay bilim yada din bilim?

 32. Boom dedi ki:

  Alp bu evrim teorisi sizin gibiler yüzünden kanunlaşamadı bunu bil yeter

 33. alp dedi ki:

  evirim konusunda bana cevap veren arkadaş allaha şükür benim anlayamama gibi bir sorunum yok allah evrimlede yaratabilirdi ama yaratmamış kardeşim evrim diye birşey yok bu teoriyi ortaya atan adam bile inanmıyor eger ıspatlandıysa neden hala teori olarak kaldı kanun olması gerekmezmiydi ve araştırmaya gelince 15 seneden beri bu konuları araştırırım indirgenemez koplexlik, simetri ve en önemlisi arafosillerin olmayışı açıklanamayan birçok gedikten bir kacı sen neye istesen ona inanabilirsin ben evrime inanmıyorum çünkü ispatlanmamış bir hipotez paçavrası saçmalamaya gelince terbiyesizleşme asıl araştımadan körü körüne bilim adamıyım diye geçinenlere inanmak saçmalamaktır

  • qLenHood dedi ki:

   “Evrim teorisini ortaya atan adam inanmıyor” heryerde bunu savunuyorsunuz. Dünyanın tepsi şeklinde olduğuna yüzlerce yıl inandılarda ne oldu doğrumu çıktı. Arafosillerin olmadığını savunmuşsunda sen Darwin zamanında kalmışsın. Biraz araştır bulursun. Evrim bir inanç değil bilimsel bir araştırmadır. Göz ün bile evrimi her canlıya göre farklı olmuştur. İhtiyaçlar evrime şekil vermiştir.

   • alp dedi ki:

    dedimya 15 senedir araştırıyorum ara fosil diye öne sürülen tüm canlıların ara fosil deyil mükemmel türler oldugu ortaya çıkmıştır bunu evrimci bilim adamları bile kabul etmiştir ve işin içinden çıkamayınca teoriye sıçramalı evrim diye sacma sapan bir şey daha eklemişlerdir
    güya türle direk diyer türü doguruyormuş bende evrimin bir inanç oldugunu söylemiyorum zaten bir hipotezden öteye geçememistir diyorum senin o dedigin belgeselleri kaynakları ben de araştıdım izledim bu belgeseller bagzı etkiler uygulandıgında amino asitlerin olusa bildigini söylüyor bagzı canlılarda ışıgı algılayan göze benzer ilkel organları oldugunu falan söylüyor buların birbirine nasıl dönüştügüyle ilgili hiç bir delil ispatlayacak ara fosil yok yani gittiçke daha iyi görecek göze dogru giden canlıların fosilleri olması gerekirdi bugüne kadar bulunan 520 milyon yıllık fosiller bile mükemmel canlılardır bırakın amino asitleri proteini bile istediginiz ortama koyun istediginiz kadar bekleyin hiç birşeye evrimlaşmez bence siz iyice araştırın kardeşim ben evrime düşman falan da deyilim evrimlede yaratlmış olabilirdik her şeyi bir sebebe dayandıran allah evrimide bir sebep olarak yaratmış olabilirdi ama evrim anlatımları bunu açıklamaktan cook uzak ve bulunan milyonlarca fosilin hepsi mükemmel canlılardır aslında eger ara fosiller varsa bunlar normal fosillerden kat kat fazla olması gerekirdi anlıyacagınız evrimcilerin açıklamaları evim olduguna ikna etmekten çook uzak aksine fosil kayıtları olmadıgını ıspatlar durumda

   • malumat dedi ki:

    alp’in ne diyeceğini bilemem ama ben baktım sizin iddia ettiğiniz o araştırmalara. hala aynı şeyi diyorum, bol bilimsel araştırma var ama kanıt yok. Bir yaratıcıya mecbur kalmamak için farklı bir yol lazım. bu yolu işaret edecek bilimsel araştırma ve mantık parçaları yeter. tek sıkıntı o araştırmaların tek bir kanıtı olmaması, mantığının ise kusurlu olması. misal sen her canlının doğadaki ihtiyaçlara göre farklı göz yapıları geliştirdiğini iddia ediyorsun, ve bulundukları ortamları da örnek veriyorsun. sorunda işte burda, sadece yorum yapıyorsun ve iddiada bulunuyorsun. bu bilim değil bir inançtır. bir başkası başka bir yorumda bulunabilir. kanıt ve o teoriyi destekleyecek bilimsel dayanak olmadıkça ne deseniz boş. Dünyanın düz olduğuna inananlarda gözleriyle gördüklerine ve kendi mantıklarına göre yorumladıklarına inanıyorlardı. Aynı Evrimciler gibi, aranızda hiç bir fark yok. Şunu deseniz amenna, “bir tasarımcıya inanmıyorum, bence yaşamın başlangıcını daha tespit edemedik o kadar.” en azından kafa bulandırmazsınız ne kendinizi ne başkalarını kandırmayın. Ben Tasarım işini bilinçli ve aklı başında olan Allah’a bırakmayı mantıklı olarak görüyorum. Aklı olmayan doğanın ve rastgele gelişen olayların milyarlarca hücreden oluşan bir canlıyı meydana getirdiğine inanmıyorum. hele ki aklı olan bir insan elindeki tüm teknolojiye rağmen tek bir canlı organizma oluşturamazken.

    • esat nogay dedi ki:

     Ozaman sen şimdi Hayvanlarla akraba olduğumuza ve biyolojik olarak hayvan sınıfında olduğumazada inanmassın. Evrim yoksa türler arasındaki bu yakınlık neden ? kurban bayramında kestiğin koyunun bile vucud parçaları seninkiyle aynıdır. Aramızdaki bu bağı neye dayandırıyorsun ? kutupdaki insanın sarışın güneydekinin esmer olması adaptasyon u kanıtlamaz mı ? Evrenin kendisi sürekli evrim geçirmiyor mu ? Bir hidrojen atomunun nasıl bir helyum atomu olduğunu biliyormusun ? Evrim sadece canlılar için geçerli değildir. Herşey doğar, gelişir , ölür. medeniyetlerde canlılıkda öyle. SEn şuan hala evrim geçiriyorsun. Geçmiş nesillerden bişeyler aldın ve gelecek nesillere aktarıyorsun bu halk arasında fark edilmiştir.bırakın şu harun yahya kafasını.

     • qLenHood dedi ki:

      Benim tek bildiğim bilime din katıldımı ilerleme sağlanamıyor. Herşey ortaya yavas yavas çıkar. Ve kanıtlanır. Bir yüzyıl öncesinde güneşin neyden oluştuğunu bile bilmiyorduk. Şimdi ise başka galaksileri araştırıyoruz. Beynimiz ile yönetebildiğimiz robot uzuvlar yapıyoruz. Gelecek yüzyılda organik yapamayacağımızı kim söyleyebilir. O yüzden daha çok araştırma yapıp bulunduğumuz dünya ya katkı sağlamalıyız. İnsanın tek görevi bu.

     • alp dedi ki:

      bu sordugun sorulara evrimci bilim adamları bile cevap veremiyorlar cevabı olmayan sorulara benim gibi inananların çok kolay bir cevabı vardır allah öyle istedi öyle yarattı deriz ama canlılar çok çeşitli yaratılmıştır mesela böceler derileriyle solurlar ve bagzı bakteriler vardırki siyanürle beslenirler insanada pek benzemezler tabiki canlı metobolizmaları birbirine benzeyecek çünkü allah dünya ortamında yaşayabilecek canlılar yarattı bu ortamda gezip,görüp,koklayıp,soluyuo,beslenebilmeleri v.s. için birbirlerine benzer ve birbirlerine ekosistem dedigimiz bir sistemlede baglı kılmıştır bagzı canlı türlerirnin hayatını diger türlere baglamıştır allah herşeyi bir sebebe baglamıştır bu sebeplerin araştırılmasınıda ayetlerde istemiştir ama canlıların yaratılışı hakkında öne sürülen evrim teorisi yaratılışı açıklamaktan çook uzak allah kuranda her canlıyı sudan yarattım diyor insanı topraktan yarattım diyor ve dünyaya gelişinide direk olarak cenneten indirdigini söylüyor gercektende bugün bilim adamları hayat olabilecek gezegenlere bakarken öce su ve toprak olup olmasıgına bakar benim anladıgım yeryüzü canlıların yaşamasına uygun hale getirildikten sonra canlılar belirli aralıklarla dünyada var edilmişlerdir fosil araştırmalarıda bunu kanıtlar nitelikte çunku fosil kayılarında türler zaman aralıklarıyla mükemmel halde bir anda meydana geliyorla türlerin başlangıçları bir anda oluyor mesele kambrian patlaması denilen dönemde canlılar kusursuz türler olarak birçok tür bir anda ortaya çıkmışlardır buda evrim teorisinin çıkmazlarından bilidir

     • alp dedi ki:

      qLenHood arkadaşa cevap ben sana akıllı insanlar üretemez yapamaz demedimki ama evrim tamda bunu diyor herşey tesadüfen oluşan mutasyonun faydalı olmasıyla ilerleyen bir süreçle açıklıyor ama evrimciler bugüne kadar hiç faydalı mutasyon gösterememiştir hatta okadar aciz kalmışlardırki aslında bir hastalık olan akdeniz anemisini faydalı bir mutasyon olarak göstermişlerdir yani sizin inandıgınız evrimi yaratan şey tesadüfmüş bence biraz daha ince düşünmelisiniz çümkü evrim diye birşey yok

     • malumat dedi ki:

      esad Nogay kardeş bana hala felsefe yapıyorsun. şurada evrimi savunan biride felsefe yapmasın. dna mızın %99 maymunlarla bir, aynı şekilde dnamızın %50si bildiğimiz “MUZ” ile bir. şimdi benim oturduğum evin çimentosu ile mecidiyeköyde yükselen Gökdelenlerin çimentosuda bir. şimdi benim ev 500 milyon yıl sonra evrim geçirecek ve gökdelen olacak. işte senin iddia ettiğin gerçek bu. niye hayvanlarla benzeriz çünkü hepimizin yapı taşı “carbon”a dayanıyor.
      burdan sonrasıda ayrıca qLenHood cevap olsun, bilim sadece evrimcilerin tekelinde değil. gelmiş geçmiş en büyük dâhiler denilen 2 örnek insan dan bahsedelim; Isaac Newton ve Albert Einstein. İkiside bir yaratıcıya inanıyor ve bu ikisi olmasaydı bildiğimiz dünya tamamen farklı olacaktı. yani din bilime engeldir inanışı bir masal. ikisini beraber götüren insanlar sayesinde bilim bu seviyede. siz lafonten den masallar okumaya devam edin. EVRİM yok, heryerde tasarım var bu kadar basit.

     • Psittacula dedi ki:

      Kanıtları iyice bir araştırın isterseniz.Ayrıca muz ile dna %50 aynı diyen arkadaş mesele o değil mesele şudur, fosillere göre en yakın akrabamız şempanze olmalıdır ve dna da bunu doğrular.tüm canlılar akrabadır , daha az benzeyen uzak akraba olacaktır uzak akrabalığında bir önemi yoktur.gökdelen örneğide saçma olmuş kusura bakma.2. kromozom, kuyrukla doğan insanlar ve embriyoda çıkan kuyruk, fosiller ve dna benzerliği (bunların hepsi birbirini doğrular) evrimi kanıtlar

  • MuratZ dedi ki:

   inanmayı redettiğin bilim, m.ö başlamıştır. Senin ataların dünya’nın yuvarlak, düz olduğunu teorilemiş ve yine o ataların bunu çürütmüştür. Kanıtlamak için belirli bir araştırma gerekli bilim adamlar zaten araştırıyorlar gün gelir bir asteroid çarması yüzünden ölmezsen o saçmalıyor dediğin bilim adamları sayesine olacaktır. Küçük bir örnek evrime inanmıyorsun ama bir larva’nın nasıl oluyorsa evrim geçirip kurbağaya dönüştüğünü düşünemiyorsun. Ve bu canlı hem kara hem de suda yaşayabiliyor. “Evrim gerçektir”

 34. alp dedi ki:

  evrime gelince darvin bile inanmıyordu siz nasıl inandınız bilmiyorum Charles Darwin Evrim teorisi Birçok Kusur ve Delikleri Olan Bir Hipotez Paçavrasıdır diyor ve bu bir cok kusur ve delikler günümüzde bile kapatılamamıştır bu deliklerden en önemlisi olan ara fosil hala bulunamış

  Eğer gerçekten türler öbür türlerden yavaş gelişmelerle türemişse, neden sayısız ara geçiş formuna rastlamıyoruz?… Sayısız ara geçiş formu olmalı, fakat niçin yeryüzünün sayılamayacak kadar çok katmanında gömülü olarak bulamıyoruz… Ve belki de bu, benim teorime karşı ileri sürülecek en büyük itiraz olacaktır. (Charles Darwin, The Origin of Species, sf. 172-280)

  • alpe cevap dedi ki:

   hala evrime laf edip duruyorsunuz. yok nerde ara fosil nerde yok bilmem ne nerde. araştırdın mı aradında bulamadın mı. insanlar çalışmalar araştırmalar yaparak bu sonuçlara varıyorlar bilim adamları ve bu insanlar. sen ne sin alp mantığına yatmıyor diye yada anlamıyorsun diye saçmalama 🙂

   • malumat dedi ki:

    boş yere demiyorum evrimciler hep felsefe yapıyor diye. Alp kaynak bile vermiş sense laf ebeliği yapmışsın. Evrim iddiasında bulunan sensin o zaman delilini de sen getireceksin ki bizde tamam doğru söylemişsiniz diyeceğiz. araştırma yapan o insanların kanıtı nerde kardeş. Bol araştırma var ama tek bir ikna edici kanıt yok. sadece yorum. ilk canlı organizma için bile 4,5 milyar yıl yetmeyebilir diye marstan kopup gelmiş bir gök taşından medet umuyorlar. uzaydan bakteri gelmiş olabilir diye. düşündüm de bizim keloğlan masallarından çıkacak teoriler evrime taş çıkartır varya…

 35. alp dedi ki:

  bu belgesellerde çogu zaman hayalğücü kullanılmış az bir bilimsel bilginin üzerine boool bol hayal gücü varyasyon tahmin yürütmüşler yani ıspatlanmamış teorilerden oluşuyor çogugunun gerçekle alakası yok boool bol atmasyon bilim adamlarının tecrübe etmeden önce daha önceleri böyle sanıyorduk şöyle sanıyorduk dediklerini biliyoruz mesela atomdan daha küçük birşey olmadıgını düşünüyorlardı ama atom altı dünyasını görmeye başladıklarında bilinen fizik kuralları alt üst oldu kuantum mekanigi herşeyi degiştirdi ve gözlemcinin evren üzerindeki etkisi quantum yer bilezligi maddenin dalga gibi hareket etmesi kuantum dolanıklıgı gibi bir sürü fenomen ile karşılastılar daha hala yer çekimini oluşturan parçacıgı keşfetmiş bile degiliz kara maddeyi bile yer çekimi sayesinde biliyoruz ama hala parçacık olarak tespit edemedik kara enerji ise tam bir fenomen

  gelelim o dini inkar edenlere bilmsel kaynaklar evrenin 13,5 milyar ila 14 milyar yıl yaşında oldugunu söylüyorlar ozama
  inkar ettikleri kitaba baksınlar o nediyor

  “O (Allah) ki, gökleri ve yeri altı günde yarattı” (Hud/7).

  “De ki: ‘Siz mi arzı iki günde yaratanı tanımıyor ve O’na eşler koşuyorsunuz? İşte, âlemlerin Rabbi O’dur” (Fus­silet/9).

  bu ayetlerde gün kelimesi ever anlamına gelir bu evrelerin kaç gün ettiginide dünyanın yaşından anlayabiliriz

  dünyanın yaşı 4,54 milyar yıl yani 2 gün ve ikiye bölelim

  ne yaptıbir evre 2.27 milyar yıl bunuda 6 gün ile çarpalım ne yaptı

  13.62 milyar yıl demekki kuran 1400 sene önce evrenin yaşını vermiş dahada inamazsanız ben size ne diyeyim artık

  • dingo dedi ki:

   kutsal dediğiniz kitabı neye dayanarak referans alıyorsunuz? sadece inandığınız için. Halbuki şundan bile haberiniz yok: dinlerin ve kitapların hepsinin insan yapımı olduğu daha 20.yy başlarında kanıtlandı.(İbrahimi dinlerin çıkış noktası eski ahittir. Eski ahit görya musaya gönderilen kutsal kitaptı ama musadan çok sonra ve tamamen insanoğlu tarafından yazıldığı -ve hatta bazı kısımlarının yazarları dahi-keşfedildi ve kilise bile bunu kabul etti. not: bu konu hakkında oxfordlu ilahiyatçıların kitaplarına bakabilirsiniz mesela)
   Evrim konusunda da 100yıl geriden geliyorsunuz evrim var mı yok mu tartışması çoktan geçildi şu an ki tartışma evrimin detayları mesela doğal seçilimin ne şekilde işlediği gibi. Kafanızı kumdan çıkarın artık: kutsal dediğiniz kitapların içinde o kadar çok saçmalık var ki neresinden tutsan elinde kalıyor ve bunları gözünüz görmüyor. bana özgür irade verip sonrada kendisine inanmadım diye beni cezalandıracak, köleliği bile meşru görecek kadar erdemli tanrının kapasitesi bu canlı hayatı yaratmaya yetmez.

 36. mehmet dedi ki:

  Bence dincilerle hiç tartışmayın.Kendi kitaplarını dahi okumadıkları için sadece atalarının söyledikleri yoldan giderler.

  • fatih dedi ki:

   Dinci diyerek biz Müslümanlardan bahsediyorsan eğer ben onlardan biri olarak cevaplayayım. bu belgeseller harika bir çok şeye ışık tutuyorlar. ama ne hikmetse Evrim diye bir teoriyi haklarında felsefe oluşturmak harici tek bir delil bile sunamadan sanki bir kanun gibi işlediler. Şimdi ben bu işi Allah yaptı diyorum. Bu belgeselde hayır kardeşim Aklı olmayan doğa bunu milyonlarca yılda yaptı diyor. Şimdi objektif olarak 2 düşüncenin de dışından olaya bak bakalım hangisi daha mantıklı görünüyor. Belgeselde dedikleri gibi “bilmiyoruz” diyebilseler anlayacağım ama hayır tek bir delil olmadan sadece felsefe yaparak “Evrim” adlı bir dine beni inandırmaya çalışıyorlar. benim dinim bana senin dinin sana. senin dediğin doğruysa en fazla ikimizde toprak olacağız fakat dünya bizi umursamadan yoluna devam edecek. Yok benim dediğim doğruysa benim kaybım olmayacak ama Evrime inanlar ne halt yiyecek o ayrı bir mevzu. Ayrıca Son dediğine de katılıyorum ne yazık ki Çoğumuz kendi asli kitabımızı okumadık. okuyanların da çoğu anlamadan Arapça okuyup sevap kazanıyor ama acaba beni yaradan Allah bana ne demiş diye merak edipte Türkçesini okumuyor. Eh böyle cahil kardeşlerimizi ezmekte kolay oluyor.

 37. avrella dedi ki:

  Sürekli takip ediyorum mükkemmel belgeseller başarılarınızın devamını dilerim….

 38. qLenHood dedi ki:

  Erhan ve onun gibileri, Allah ın evrim düzenini getiremeyeceğini savunuyor. sadece yoktan var edebilir. Öyle olsaydı. Her yerden video oyunu gibi. Durduk yerde ağaçlar, hayvanlar çıkardı. Düşün biraz. Tamam inançlısınızda gerçek dünya başka birşey hayal dünyasından çıkın.

 39. ertan dedi ki:

  “SadeceBelgesel”e güvenerek Nat. Geo dan düzenli olarak takip etmedim. Malum, TVnin verdiği saatlerde insanın anlağı açık olmayabiliyor. Sonuçta eğlenmek için değil anlamak için izlenecek yapım. Yanıltmadınız beni. Teşekkür ederim. Birkaç oturumda izlerim artık seriyi.

 40. erhan dedi ki:

  adamlar her şeyi evrim teorisine bağlamışlar müslüman inancı olupta buna güzel diyen arkadaşlar birde bu gözle izleyin.

  • Erdim dedi ki:

   Erhan sence niye öyle Evrim kuramına göre yapmış olabilirler canları mı istemiş acaba, yoksa bu işin doğru olanı ve bilimi o da ondan mı? Adı üstünde inanç diyorsun kanıtın yok ama öyle olduğunu düşünüp ona inanıyorsun ama gözünü açsan sende hiçbir şeyin o kitapta yazdığı gibi olmadığını görürsün ama sizler inanmaya devam edebilirsin çünkü ancak hoşunuza giden şeylere inanıyorsunuz, gerçekler acıdır eğer sende ben düşünen bir varlığım diyorsan aklını kullanmalısın ve masal ile gerçeği ayırabilmelisin.

   • omerdacik dedi ki:

    Arkadaş, Erhan isimli arkadaşın ya da herhangi bir müminin inanmış olmasını yani inanma, iman etme durumunu delil olarak yeterli görmeyebilirsin. Ama Yaratıcının varlığına dair ne kadar açık delillerle dolu bir alemde yaşıyoruz. Bütün bu delilleri nasıl inkar edeceksin? Kendi düşüncenize uygun olan delil zannettiğiniz varsayımlar… biraz dikkat etseniz, bunların ne kadar gülünç hurafeler olduğunu görürsünüz.
    Sonra, Kur’an’ın hangi ayetini inkar edebilirsiniz ki!

  • gereksiz dedi ki:

   erhan kardeş evrim teorisi olunca müslüman inancı olmuyor mu?
   erdim o kitap diye bahsettiğini açıp bir kere okudun mu yoksa bir iki yerinden alıntılara bakıp mı bu düşünceleri söylüyorsun?mesela o kitapta 100den fazla yerde aklını kullanmak ve akletmek tarzı şeyler geçer ironik değil mi?

  • salim dedi ki:

   erhan kardeşim katılıyorum sana bir bakımdan. bende insanın fareden maymundan gelmediğine inanıyorum ki kurandada gayet açık söyleniyor. evrim vardır. sıcak yerdeki insanlar esmer soğuktakiler beyazdır. kişisel düşüncem. bencede kedi köpeğe dönüşmez kurt köpek olur. türler arası değişim eyvallah ama fareden geldik dicek belgesel. saçma

   • esat nogay dedi ki:

    mantığın yarısını kayvramışsın zaten. şöyle düşün şimdi ; Köepklerden binlerce yıl sonra iki farklı tür ortaya çıkabilir. mesela maymunlarında çok farklı türleri var onların birbiriyle akraba olduklarını gözlerinle benzettiğin için anlayabiliyorsun ama bizimde dna mız %90-küsür benziyor. Ne yani aslanla kaplanla daha yakın akraba olsak kabul etmeyenlerin çoğu kabul etmişti. Bence bizimkisi kendimizi en mükkemel evrenin en iyisi olarak görme ve rahatlama.. Biz en iyisiyiz mükemmeliz süperizz.Bildiğimiz gibi Bir ineğin kemik yapısıyla insanın kemik yapısı bir kaç farklılık dışında aynı daha neyin gururunu yapıyor insanlar..

  • selen dedi ki:

   Asıl sorun, bilimi ya da evrimi gerçek dışı olarak göstermek değil de; sadece inançla bağlandığı bir kitaba dayanarak evrime kanıt olmadığını düşündüğü için inanmamaktır.

 41. yunus dedi ki:

  süper belgesel serisi,

 42. asd dedi ki:

  O kadar güzel bir site ki kapanmasından korkmaktan var olmasına sevinemiyorum.

 43. muzaffer dedi ki:

  çok hızlı ekliyorsunuz, hayran kaldım sitenize.

 44. Zafer dedi ki:

  Devam eden bölümler varsa yüklemenize çok sevinirim

 45. Zafer dedi ki:

  Yüksek kalitede yüklenmesi çok güzel olur

 46. alcaponne77 dedi ki:

  Çok teşekkürler

 47. tolga dedi ki:

  çok güzel site tebrik ediyorum,çıkmış olan yeni bölümleri bir an önce yüklemenizi dört gözle bekliyorum elinize sağlık.

 48. hasan dedi ki:

  Tek kelimeyle müthiş bir belgesel severek izliyorum

 49. enes dedi ki:

  diğer bolumler ne zaman yuklenıcek

 50. Hayati dedi ki:

  Lütfen Yüksek kalitede yükleyin bölümleri. Belgesel animasyon ağırlıklı olduğu için 720p altındakiler ziyan oluyor.

 51. Onur dedi ki:

  Süpersiniz. Her yayınlanan bölüm için sıklıkla güncellerseniz bölümleri çok makbule geçer

 52. seymin dedi ki:

  Ellerinize sağlık.. o kadar makbule geçti ki…

 53. Selman dedi ki:

  Çok teşekkürler

TWITTER | FACEBOOK