Osmanlılar: Avrupa’nın Müslüman İmparatorları 1.Bölüm
(The Ottomans: Europe's Muslim Emperors)
14291
(10)
(22) (12) (59)

Belgesel Hakkında
7.5
belgesel afiş
VİZYON TARİHİ

6 Ekim 2013

İsim: Osmanlılar: Avrupa’ nın Müslüman İmparatorları / The Ottomans: Europe’s Muslim Emperors
Bölümler: 1 Bölüm
Yapım: BBC
Konu: Gazeteci Rageh Omaar tarafından sunulan belgeselde Osmanlı İmparatorluğu’nun Söğüt’te başlayıp üç kıtaya yayılan altı asırlık öyküsü ele alınıyor.Türkiye’nin yanı sıra Balkanlar’da, Yunanistan’da ve Orta Doğu’nun çeşitli ülkelerinde çekilen filmde Rageh Omaar, Osmanlı padişahlarının ekonomik, dini ve toplumsal örgütlenmeyi değişen zaman içinde nasıl yönettiğini ve Müslüman olmayan toplumlarla geliştirdikleri ilişkileri inceliyor.Rageh Omaar’ın ifadesiyle, ”Batı’nın tarihsel hafızasından büyük çapta silinmiş olan Osmanlı İmparatorluğu’nun öyküsü son zamanlarda yeniden büyük bir ilgi uyandırmaya başladı.”Günümüzde Hristiyan Batı ile Müslüman Doğu arasında yaşanan gerginlik ve anlaşmazlıkların yüzyıllarca Osmanlılar tarafından da tecrübe edildiğini anlatan Rageh Omaar, generaller ve din adamları arasındaki dengenin kurulması ya da laik siyasetin dini ideolojiyle rekabeti gibi konularda Türklerin tarihsel deneyiminin zenginliğine vurgu yapıyor.

 

Belgesel Türü

:

Türkçe Alt Yazı

Yorum Yap

10 Yorum Yapılmış

 1. adaletli dedi ki:

  2 övüp bir yermesinin sebebi objektif olması. cariyelerle ilgili kısmı dikkatimi çekti özellikle. hep zevk için oldğunu düşünmüşüz ama devlet çıkarlarını korumak için olduğnu hiç düşünemedik. din konusuna gelince osmanlı hiçbir zaman sadece şeriatla yönetilen bir devlet değildi zaten hem şeri hemde örfi hukuk vardır ki kardeş katline izin verilmesi bunun en güzel örneği bence. osmanlı hakkında oluml düşüncelere sahip değildim aslında belki de dizinin etkisidir. ama bu belgesel objektif ve belgeselde de dendiği gibi o zamanın şartlarına göre değerlendirilmesi gerekiliyor. izleyecek arkadaşlara tavsiye ediyorum.

 2. rommel dedi ki:

  sadece istanbulun belgeselini cekmişler hiç bi şey yok boşa zaman kaybı

 3. yunus emre dedi ki:

  kardeşim beğenmiyosanız daha iyisini yapıcaksınız burdan konuşmakla olmuyor

 4. Görkem dedi ki:

  Anlamadığım yegane olay Osmanlının kökeninden Asya Topluluğu olarak bahsedilmesi. Evet biz Türkler Asya topluluğuyuz ama asyadaki tek topluluk değiliz. Neden ağızlarına Türk kelimesini almaktan bu kadar aciz ve çekingenler şaşırtıcı ve komik.

 5. Osmanlı Kartalı dedi ki:

  İyi veya kötü ne olursa olsun kendi tarihimizin belgeselini bile kendimiz yapamıyoruz yabancılar yapıyor. Sadece bunun için değil daha nice belgeseller var içine kendi yorumunu ekleyip anlatıyorlar. Senin yorumun sana kalsın arkadaşım yorumunu kendine sakla diyemiyorsun çünkü sennn kendi tarihini araştırıp en gerçek haliyle yayımlayamazsan herkes senin herşeyinle istediği gibi oynar. Bizlerde böyle izleyip sadece tartışırız yorum yaparız..

  • kara dedi ki:

   içimi okudun yemin ederim. tamamen haklısın. biz kendimiz yazmazsak tarihimizi baskaları bizim yerimize yazar

 6. fermiyon dedi ki:

  rakam kısmına bi şey demiyorum ama güzel kardeşim, bu belgesel, reklam filmi değil ve anladığım kadarıyla avrupalılar neden taraflı davranıp osmanlı tarihini dışlıyorlar diye başlayan tepkili bir film. yıllardır tarihle ilgilenirim, 1. bölümü izlerken garip bir şeye rastlamadım. aka nın tepkisine anlam veremiyorum. lütfen tarih okurken türk, tarafsız ve aklı başında olan bilim adamlarımızdan okuyalım, saçma sapan araştırmacı yazarlardan değil.. siteye de izleme imkanı sağladığı için teşekkür ediyorum..

 7. akaakaaka dedi ki:

  balkanlarda ayaklanma çıkınca ruslar yaptırdı oluyor orta doğuda ayaklanma çıkınca padişah dinsiz diye çıkmış oluyor ingiltere hiç işi olmaz zaten öyle şeylerle.bbc işte ne bekliyok ki başka. batı sömürüp insanları köleleştirince birşey yok biz kendimizi savununca barbarlaşıyoruz ve dayandıkları belgelerden biri savaş halinde olduğumuz ingilterenin gözlemcisinin yazdığı yazı.bu belgeselde bulunan türklere de yazıklar olsun ben başka bir şey demiyorum sitedende ricam bu belgeseli kaldırın lütfen.resmen 2 övüp 3 yerin dibine sokmuşlar!

 8. umut dedi ki:

  osmanlının en geniş sınırları 2.3 milyon km karedir

 9. emre dedi ki:

  1,5 mılyon km kare dıyor.bu adam osmanlıyı ne zannedıyor

TWITTER | FACEBOOK