Osmanlılar: Avrupa’nın Müslüman İmparatorları 2.Bölüm
(The Ottomans: Europe's Muslim Emperors)
8000
(7)
(10) (1) (20)

Belgesel Hakkında
7.5
belgesel afiş
VİZYON TARİHİ

13 Ekim 2013

İsim: Osmanlılar: Avrupa’ nın Müslüman İmparatorları / The Ottomans: Europe’s Muslim Emperors
Bölümler: 2 Bölüm
Yapım: BBC
Konu: Gazeteci Rageh Omaar tarafından sunulan belgeselde Osmanlı İmparatorluğu’nun Söğüt’te başlayıp üç kıtaya yayılan altı asırlık öyküsü ele alınıyor.Türkiye’nin yanı sıra Balkanlar’da, Yunanistan’da ve Orta Doğu’nun çeşitli ülkelerinde çekilen filmde Rageh Omaar, Osmanlı padişahlarının ekonomik, dini ve toplumsal örgütlenmeyi değişen zaman içinde nasıl yönettiğini ve Müslüman olmayan toplumlarla geliştirdikleri ilişkileri inceliyor.Rageh Omaar’ın ifadesiyle, ”Batı’nın tarihsel hafızasından büyük çapta silinmiş olan Osmanlı İmparatorluğu’nun öyküsü son zamanlarda yeniden büyük bir ilgi uyandırmaya başladı.”Günümüzde Hristiyan Batı ile Müslüman Doğu arasında yaşanan gerginlik ve anlaşmazlıkların yüzyıllarca Osmanlılar tarafından da tecrübe edildiğini anlatan Rageh Omaar, generaller ve din adamları arasındaki dengenin kurulması ya da laik siyasetin dini ideolojiyle rekabeti gibi konularda Türklerin tarihsel deneyiminin zenginliğine vurgu yapıyor.

 

Belgesel Türü

:

Türkçe Alt Yazı

Yorum Yap

7 Yorum Yapılmış

 1. Veysel Tepegöz dedi ki:

  Bireysel olarak insanların bilinç altlarına müzikle ve vurgularla bir takım zihin oyunu yapılarak işlenmiş bir karalama belgeselidir. evet bazı hatta bir çok yeri doğru olan bir belgesel fakat doğrunun yanında bize sunulan yani fark etmekte zorlandığımız ama belgeselde anlatılan vahabilerin isyancı tohumlarının atılmasında kullanılan fiziksel yöntemin teknolojik kısmıyla yapılmış bir şekli. kesinsiikle bu belgeselin kaldırılmasında fayda var. çünkü bu çok tehlikeli sonuçları getirecektir.önce insanların beyninde kanserli bir düşünce ile belirecek ve sonrasında fiziksel olgunluğunu kazanan isyancı bir paradoks olacaktır. sonucunda ise toplumda tarihine karşı (O, dünyaya nam salmış “İslamın bekçilerinin” karalandığı) soru işaretleriyle öfkelenen bir zihniyetin oluşumu sağlanacaktır. Bence kaldırılma ve kınanmalı.
  Saygılar.

 2. osman dedi ki:

  burada tutturmuşunuz yok Osmanlı’ydı yok Türk’tü neden orta doğuda savaş var neden Türkiye bunları kulak ardı ediyor bunu sorgulayan yok savaşı destekleyen de bu belgeselleri hazırlayanlarda Türkiye ye sen köşende otur karışma sana verileni al kafanı kaldırma diyenler de aynı kişilerdir. Bu arada kendi tarihini tarihe düşman mihraklardan öğrenen bizim gibi nesiller tarihine düşman olarak yetişme sefaletine gark olmuşlardır. Saygılar

 3. NURİ ENSARİ dedi ki:

  Kesinlikle taraflı yapılmış bir safsata. II. Abdulhamid döneminde İngiliz siyonist para baronu olan Rothschild Ailesi ile yapılmak istenen pazarlıklardan neden bahsedilmemektedir. Tabii edemezler. Siz değerli ilgililere nacizâne tavsiyem “II. Abdulhamid dönemi” ni çok iyi araştırmaları ve anlamalarıdır.Günümüz dünyasında ve yaşadığımız bu coğrafyada neler dönmektedir? Bunu anlamanın tek yolu o dönemi çok ama çok iyi anlamaktır. Sağlıcakla kalınız.

 4. Türk dedi ki:

  Neden belgeselin orjinal inde Türkler derken siz osmanlı lar diye çevirdiniz acaba ?

  • Halil dedi ki:

   The Ottomans: Europe’s Muslim Emperors, The Ottomans osmanlılar olarak çevrilmektedir. Admin doğru çevirmiş.

 5. Emre dedi ki:

  belgeselin 2. bölümünde olaylara kendilerince mantıklı yaklaşmışlar ama tarafsız olamamışlar.Özellikle büyük hakan II.Abdulhamit karalanmış.İlk Bölümde bu Yavuz a karşı yapılmıştı.Şaşırmadım.II.Abdulhamit onların Osmanlı ya hakim olmaları için bir engeldi.Kızıl sultan propogandası ve karalamasını kullanmalarını bekliyordum.Aynı şeyi bir önceki sultan 5. Murat için yapmazlardı çünkü onların adamıydı.Ona değinmedikleri için fikirleri hakkında intiba edinemedim.İlgimi iyice çekti bu belgesel İttihat terakki ye değinecekler mi merak ettim.Son bölümü izleyeceğim.İnşallah değinirler ve ortaya koyacakları mantık benim araştırmalarımın sonucunda edindiğim bilgilerin doğruluğu açısından da bir değerlendirme olacak.

TWITTER | FACEBOOK