Osmanlılar: Avrupa’ nın Müslüman İmparatorları
(The Ottomans: Europe’s Muslim Emperors)
14180
(12)
(9) (2) (12)

Belgesel Hakkında
7.5
belgesel afiş
VİZYON TARİHİ

2013

İsim: Osmanlılar: Avrupa’ nın Müslüman İmparatorları / The Ottomans: Europe’s Muslim Emperors
Bölümler: 3 Bölümlük Seri
Yapım: BBC
Konu: Gazeteci Rageh Omaar tarafından sunulan belgeselde Osmanlı İmparatorluğu’nun Söğüt’te başlayıp üç kıtaya yayılan altı asırlık öyküsü ele alınıyor.Türkiye’nin yanı sıra Balkanlar’da, Yunanistan’da ve Orta Doğu’nun çeşitli ülkelerinde çekilen filmde Rageh Omaar, Osmanlı padişahlarının ekonomik, dini ve toplumsal örgütlenmeyi değişen zaman içinde nasıl yönettiğini ve Müslüman olmayan toplumlarla geliştirdikleri ilişkileri inceliyor.Rageh Omaar’ın ifadesiyle, ”Batı’nın tarihsel hafızasından büyük çapta silinmiş olan Osmanlı İmparatorluğu’nun öyküsü son zamanlarda yeniden büyük bir ilgi uyandırmaya başladı.”Günümüzde Hristiyan Batı ile Müslüman Doğu arasında yaşanan gerginlik ve anlaşmazlıkların yüzyıllarca Osmanlılar tarafından da tecrübe edildiğini anlatan Rageh Omaar, generaller ve din adamları arasındaki dengenin kurulması ya da laik siyasetin dini ideolojiyle rekabeti gibi konularda Türklerin tarihsel deneyiminin zenginliğine vurgu yapıyor.

 

Yorum Yap

12 Yorum Yapılmış

 1. yavuz dedi ki:

  Oldukça tarafsız anlatmışlar.
  Biraz yüzeysel ve basit ama bizim zaten bildiğimiz şeyleri yabancıların nasıl gördüğünü anlamayı sağlıyor

 2. cemko dedi ki:

  Yorumları okuduğumda izlemekten vazgeçtim. Osmanlı tarihini Türkler değilde Avrupalılara bırakırsan böyle yanlış anlatırlar. Bence kimse izlemesin

 3. Osmanlı İmparatorluğu dedi ki:

  Bu programa göre Osmanlı merhametsiz son derece ırkçı bir devlet gibi anlatılıyor.Oysa ki Osmanlı hoşgörü ile milletleri birleştiren yıllarca birlik içinde yaşatan bir Devlttir.Onların dediği gibi Batının karanlığından yararlanan bir Devlet değil karanlık döneminde Batıyı aydınlatan bir İlim Devleti’dir.

 4. xxx dedi ki:

  bunlara göre osmanlılar dini kullanmış, mimar sinanda bir köleymiş filan, unuttukları birşey var, bir insan zorlamayla bu kadar güzel eseler ortaya çıkaramaz. çarpık avrupa zihniyeti, kendileri dini ve köleleri kullandıkları için herkeside kendileri gibi zanediyorlar. 0 puan rezil bir belgesel meydanı bunlara bırakmamak lazım. bunlar kim oluyorda bizi istedikleri gibi anlatıyorlar. bizim elimizdeki veriler çok daha fazla. türkiyenin acil bir belgesel yapması lazım. hatta film de olabilir.

 5. Emre dedi ki:

  Belgeseli Avrupalıların Osmanlıyla ilgili bakış açısını gözlemek için ilgiyle izledim.Bakış açısında olumlu gelişmeler var eskiye nazaran ancak hala bir çok anlamda subjektif bakış açısından tam kurtulmuş değiller.Bu belgeselin başında sunucu omar ın da dediği gibi ;Avrupa,çağ açıp çağ kapayan bu büyük medeniyeti yıllarca görmezden geldi filmlerinde kitaplarında yok saydı.yok sayamayıp zorunlu bir şeyler söylemek zorunda kaldıkları zaman ise karaladılar.Bunca göz kapalılığına ve bilgisizliklerine rağmen yine de biraz pozitif düşünceye sahip olmaya başladıklarını görmek güzeldi.belgeseli kesinlikle tavsiye ederim.

 6. abdulhamit dedi ki:

  bim poşetini bu belgeselde bile gördüm ya, artık bişey demiyoum:D

 7. ugur dedi ki:

  Hala bekliyoruz 2nci ve 3ncü bölümü, admin gözünü seveyim bitsin bu çile!

 8. ebru dedi ki:

  2. bolum lutfen! admin sabirsizlikla devamini bekliyoruz

 9. canerK dedi ki:

  toplamda 3 bölüm bu belgesel diğer 2sinide yüklermisiniz. Bir torrent sitesinde 3üde var ama alt yazı yok malefes .s

 10. kemal dedi ki:

  2. bölümü sabırsızlıkla bekliyorum.

 11. Ahmett dedi ki:

  Admin nerde bunu 2. bölümü çıktığından beri bakıyorum kaç hafta geçti yayınla artık!!!

 12. By_SunseT dedi ki:

  2. Bölümü Bekliyoruz Admin.

TWITTER | FACEBOOK