Stephan Hawking Büyük Tasarım 3.Bölüm
(Evreni Tanrımı Yarattı)
3033
(2)
(3) (0) (4)

Belgesel Hakkında
6.8
belgesel afiş
VİZYON TARİHİ

27 Eylül 2012

İsim: Stephan Hawking Büyük Tasarım / Stephen Hawking’s Grand Design
Bölüm: Evreni Tanrımı Yarattı / Did God Create the Universe?
Yönetmen: Dan Clifton
Konu: Merak uyandıran bu belgesel serisinde dünyanın en ünlü fizikçisi Stephen Hawking insanoğlunun en çok ilgilendiği soruların cevabını arıyor; Evreni Tanrı mı yarattı? Hayatın anlamı nedir? Evren neden var? Kendi kişisel evren fikrini açıklarken 40 yılı aşkın süredir yaptığı araştırmalar, gözlemler ve teorik buluşlarla, Hawking orijinal ve tartışmaya yol açan teorilerini gözler önüne seriyor.

 

Belgesel Türü

:

Türkçe Alt Yazı

Yorum Yap

2 Yorum Yapılmış

  1. yojimvo dedi ki:

    Osman Beğendiğin yeri alıp kendine göre yorumlamışsın sonra bir ayetin beğenmediğin bir yorumunu görsen ayet cımbızlamayın dersin. Zaman olmadan yaratma eylemi olamaz diyor Hawking. Çünkü yaratılış bir önce ve sonra durumunu gerektirir. Herşey bir anda var olsa bile var olmadan öncesi ve sonrası durumu oluşur. Yani tanrının yaratımından öncesi olmak zorundadır ki bu zaman olmadan mümkün değildir. Ayrıca tanrının zamana bağlı olmadığını sadece rivayetlerden biliyorsun. Test etme imkanı olmayan bir bilginin gerçekliğine inanmak için hiç bir mantıklı sebep yoktur.

  2. osman dedi ki:

    Allah’ın birşeyi yaratmak için zamana ihtiyacının olmadığını bilseymiş süper olurmuş. İlk yaratılışı çok iyi anlatmış, ama faili bulamamış. Oysa verdiği çukur-tepe örneğinde bile o çukuru deşip tepeyi oluşturan biri var. Fizik kanunları rastgele hareket etse varoluşun ardından kural ters işler ve yok olurdu, sonra tekrar tekrar varolup yok olurdu. Matematiksel olarak 0=1=0 denklemi sürekli ve rastgele bir şekilde tekrar edip dururdu. Herşeyde bir neden ve formül arayan bilim adamları bu koca alemin varlığını niçin kendiliğinden oluverdi diye açıklarlar bilemiyorum. Rastgele oluşacak, bir de madenlerini, bitkilerini, hayvanlarını tüketsin diye insanı evirecek öyle mi? Bu nasıl bir mantık?

TWITTER | FACEBOOK