Stephan Hawking Büyük Tasarım
(Stephen Hawking’s Grand Design)
12250
(12)
(6) (3) (24)

Belgesel Hakkında
8.4
belgesel afiş
VİZYON TARİHİ

2012

İsim: Stephan Hawking Büyük Tasarım / Stephen Hawking’s Grand Design
Bölümler: 1.Hayatın Anlamı 2.Kozmos İçin Anahtar 3.Evreni Tanrı mı yarattı?
Yapım: Discovery Channel
Yönetmen: Dan Clifton
Konu: Merak uyandıran bu belgesel serisinde dünyanın en ünlü fizikçisi Stephen Hawking insanoğlunun en çok ilgilendiği soruların cevabını arıyor; Evreni Tanrı mı yarattı? Hayatın anlamı nedir? Evren neden var? Kendi kişisel evren fikrini açıklarken 40 yılı aşkın süredir yaptığı araştırmalar, gözlemler ve teorik buluşlarla, Hawking orijinal ve tartışmaya yol açan teorilerini gözler önüne seriyor.

 

Yorum Yap

12 Yorum Yapılmış

 1. Sercan dedi ki:

  Agnostik açısından bir yorum:Stephan Hawking belgeselinde şunu söyldi(Çünki,yaratıcının var olacağı bir zaman yoktu)Yaratıcı kavramının ne olduğuna bağlıdır bu yaratıcı eğer dediği gibi bir varlıksa evet olması çok mantıksızdır ve olmaması gerekir biz agnostikler olarak yaratıcıyı eğer var ise bu kadar saçma bir varlık olarak görmüyoruz bu yüzden yaratıcı olma ihtimali hala geçerliliğini kaybetmiyor.Bu yaratıcı bazı insanların dediği gibi spagetti canavarı olabilir.Agnostiklerin var olabilme ihtimali verdikleri olan yaratıcı bu değil en azından bu kadar aptalca düşünme kapasitesine sahip değiliz. Hawking’in sözüne gelicek olursak yaratıcı saten yaratılmış olan değildir o yaratandır yani var olması için zaman ihtiyacı yoktur.Saten zamanıda o yaratmıştır.Örnek vermem gerekiyor bir erkek ve kadın isterlerse çocuğu meydana getirirler o çocuğun olmaması çocuğu dünyaya getirecek olan erkek le kadının olmaması anlamına gelmiyor.

 2. deep dedi ki:

  Yüzyıllar boyu yapılan her keşifte, edinilen her bilgide hristiyanlık dini inancları sanki değişebilecek birşeymiş gibi gelişen bilgiye uyum sağlamaya çalışmış.söylemler hep değişmiş.birşeyler kabul edilmek zorunda kalınmış ama ona da bir yeni kalıp bulunmuş.buna diger dinlerd dahil.inandırıcılık kalmamış.bu da bu insanları araştırmaya, ögrenmeye itmiş.zaten insanın doğasında var.Bu insanlar inandıklarının fanatikliğini yapmıyorlar.kanunlarla açıklanacak şeyleri ortaya koyup buna inanıyorum diyorlar sadece.ve ne kadar kabul etmeseniz de gerçek bu deyip böbürleniyorlar birazda.

  Gel yüzyıllar boyu bu dünyada hüküm sürmüş dine bak, ne demişler, nasıl davranmışlar.

 3. Eg dedi ki:

  Bize verdiği sonuçların doğruluğuna henüz inanmıyorum.bu konuda katedilmesi gereken daha çok yol var eminim.ama din konusunda söylediği her cümle oldukça gerçekçi.biraz araştıran, okuyan, önemlisi kurcalamamayı secmeyip sorgulayan insan anlıyor bunu.

 4. mehmet dedi ki:

  Arkadaşlar bence çok güzel bir belgesel olmuş çok akla yatgın ve bilimsel ilerliyor ama belgeselin sonunda “zaman yoksa tanrı da yoktur” gibi bir felsefeye dayanıyor. Bu noktada yanılıyor olabilir çünkü bu da bilimsel bişey değil.(Bu tanrı her şeyi yarattıysa tanrıyı kim yarattı sorusuna benziyor.) Evreni yaratan bir tanrı varsa zamanı da o yaratmıştır demek ki onun var olması için belki de zamana ihtiyacı yoktu. Belgeselin sonunda ki düşünce felsefik bir düşünce bence insanoğlu daha net cevaplar bulacak ve şunuda eklim tanrının varlığına ve dinleri gönderdiğine de inanan, onları okuyan biriyim.

 5. kerem dedi ki:

  adam çok akıllı ama yanılıyor

 6. odin dedi ki:

  Orhan sen yıldızlı pekiyi alırdın matematikten adam dünyanın şu an yaşayan en önemli bilim adamı cahilliğin paçalarından akmış.

 7. orhan dedi ki:

  en önemli soruyu kendisine sormuyor ve saçma sapan baş savma bir cevapla geçiştiriyor bence hawking.inanmak istediğine inanıyor.fakat hawking milyonda bir ihtimallere inanmak imkansz birşey.teorinde belki çok az doğru nokta olabilir.fakat sonuç yanlışki maematik sınavında olsak sıfır alırdın.eleştirdiğin ise saçma sapan olan hristiyanlık dini ve vikingler.siz ortaçağı yaşarken biz rönesansımızdaydık ve emin ol biz de çok şey bulduk ve kuran-ı kerimde de birçok sorunun cevabı olduğu açıktır.uydurma incillere benzemez o.

  • catres dedi ki:

   afasfasfas kuran diyosa doğrudur aga ne de olsa kuranı evrenin yasalarını çözen insanlar yazdı.bu arada saçma sapan hristiyanlık ve vikingler… çok güldüm ya kendi dinini ükemmel sanıyosun ya 😀

  • emir dedi ki:

   ınsanların topraktan yaratılması dunyanın 6 gune yaratılması cok mantıklı bu gavurlara ınanmayın 🙂

  • Sercan dedi ki:

   Kuranı eğer mantık lı bir insan gibi okursan ne kadar saçma bir kitap ve çelişki dolu bir ayetler silsilesi olduğunu görüceksin bunun yanı sıra kuran da anlatılan hikaye bilimle tutmuyor malesef üzücü ama gerçek arakdaşım .

 8. emre dedi ki:

  güzel ve gizemli

TWITTER | FACEBOOK